سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ریاست علمی، شریف ترین ریاست است [امام علی علیه السلام]

نوشته شده توسط:   جوون ایرانی  

مهارت‏های زندگی در اسلام سه شنبه 86 شهریور 13  11:21 عصر

 

 

 

 

 

قدم سوم

ادامه سلسله مبحاث مهارت‌های زندگی در اسلام

  

بعد از این که فهمیدم که یک شخص برای رسیدن به یک شخصیت آرامنی احتیاج به یک سری فاکتور‌های مورد نیاز دارد که برای رسیدن به این فاکتور‌ها احتیاج است ما به یک سری اصول و قوائد خاص توجه داشته باشیم که در قدم سوم و قدم‌های بعدی به توضیح این اصول و قوائد می‌پردازیم:

اولین نکته : در برخورد‌های بین فردی – چه کوچک و چه بزرگ چه پیر و جوون ما ممکن است خوب نتوانیم حرفمان را به او بزنیم به همین :

کلیاتی برای عبور از بهران باید یاد بگیریم

1-             اولین زیر‌ساخت : ما باید ابهام زدایی کنیم :

در سوره مجادله آیه 10 اشاره‌ای دارد به این موضوع « ما نمی‌توانیم نجوا کنیم چرا چون ممکن است دیگران برداشت‌های کنند و ابهام به وجود بیاید.

جالب است بدانیم که در سال 79دربین 500 پرونده ، طلاق وقتی بررسی شده بود ریشه 37% این طلاق‌ها به خاطر این بوده که خانم یا آقا مثلاً با تلفن صحبت می­کرده و چنان صحبت می‌کرده که برای همسر خود شک آور «ابهام زا» بوده و این ابهامات باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در خانواده‌ها می‌شده خوب جهت اینکه ما بتوانیم ابهامات را در زندگی خودمان از بین ببریم لازم است که نکاتی را مد نظر داشته باشیم:

قبل شروع نکات اصلی  لازم است این را بدانیم که فرق زیادی از نظر ساختار روحی و روانی بین زن و مرد وجود دارد که به شرح ذیل می‌باشد:

1-             از نظر جامعه شناسان «رفتارشناسان» زنان می‌توانند پیام‌های غیر مستقیم را بفهمند یعنی هم غیر مستقیم حرف می‌زنند و هم درک می‌کنند. ولی مردها به این شکل نیستند و وقتی که زن‌ها این را نداند که مرد‌ها مثل آنها نیستند توقع دارند که مثل آنها همه چیز را از ایما و اشاره بفهمند مثلاً زن‌ها می‌توانند خستگی مرد‌ها را از چهره او بخوانند نگرانی مرد را از صحبت کردن او بفهمند بدین جهت فکر می‌کنند که ماهم باید بفهمیم مگر اینکه این تفاوت را بفهمند. و ما گر این را برای همسر خود جایی نیندازیم او فکر می‌کند که مرد علاقه‌ای به او ندارد و هرچه سعی کند نمی تواند به همسر خود بفهماند که به او علاقه دارد فایده‌ای ندارد ، چون همسر او این را با تمام وجود درک کرده است.

2-              مرد‌ها چه جمله‌ای بگویند که زن بفهمد و بلعکس:::::::::::::::ُ:::::::::::::آقا امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند:مردی که در تعریف مطالبش به اختصار ذهنی خودش اکتفا کند خانه‌اش ویرانه‌ای بیش نیست. چرا؟

آقا امام سجاد(ع): جواب می‌دهند می‌فرمایند در خانه اگر حکمت نباشد ویرانه‌ایست که خود خانواده از آن نمی‌تواند فرار کند.

آن حکمت چیست؟ همان مهارت‌های زندگی است

بانوان وقتی که دارند صحبت می‌کنند مردان باید مراقب باشند یا دقیق نگاه کنند و یا بعد از چند کلمه صحبت زنان کلمه‌ای برای اینکه ثابت کند که به حرف زن خود گوش می‌دهد برزبان خود جاری کند.

در کل بانوان بعد از هر 15 دقیقه صحبت خود یک بار نیازمند جواب کوتاه مردان هستند و مردان هر 15 دقیقه یک بار باید با  همسر خود کلمه‌ای صحبت کنند.

&& خانم‌ها وقتی مطلبی را طرح می‌کنند گزارش گونه‌ بیان می‌کنند و برای اینکه مطلبی را به اثبات برسانند احتیاج معمول به 30 دقیقه وقت دارند یعنی اگر مرد از او سؤالی بپرسد احتیاج به نیم ساعت فرصت دارد تا گزارش کامل را به همسر خود بدهد.

& وقتی زنی از همسر خود سؤال می‌پرسد مثلاً بیرون چه خبر بود؟ معمولاً مرد با یک کلمه اکتفا می‌کند «هیچی» وقتی مرد این جواب را به زن خود می‌دهد شخصیت زن را خورد می‌کند «ویرانه‌ای بیش نیست».

زن و مرد موفق:

حضرت علی (ع) در جملات قصار 221 می فرمایند : مردی موفق است که از هر کلمه‌ای ده جمله بسازد و برای هر جمله مثالی خلق کند.

حضرت زهرا(س) : زنی موفق است که قلب شوهرش را تسخیر کرده باشد و اون کسی است که فکر شوهرش را تسخیر کرده باشد.

حضرت زهرا (ع) می ‌فرمایند این شخص دارای سه صفت ‌می‌باشد:

1- هنگام ورود شوهر به خانه تا مدتی از او سؤال نپرسید.

2- هنگام سخن با شوهر خود رو در روی او بنشینید.

3- با زبان و عاطفه خوش و زبان شیرین با او سخن بگوئید.

حضرت زهرا (ع): زنان با  لباس طلا و عطر نمی‌توانند مرد را شیفته خود کنند بلکه با زبان شیرین می‌توانند.


نظرات شما ()


لیست کل یادداشت های این وبلاگ
واگذاری وبلاگ
[عناوین آرشیوشده]

گفتگو با جون ایرانی ، حرف های خودمونی ، گوش شنوا ، پیشنهاد های شما هرروز ساعت 15 الی 17 و 21 الی 24 یــــاهـو

محبتهای امروز: 30
مهربون های دیروز: 46
مجموع دوستان: 233945
 • بفرما چایی

 • ایمیلییجوون ایرانی

 • مشخصات

 • آبدار خونه
 • درباره من
  مهارت‏های زندگی در اسلام - امید ،اندیشه ،حرکت
  جوون ایرانی
  من یه جوونم ، یه جوون خفن ، چون ایرانی ام ، جوون های ایرانی خفن ترین جوون های جهان هستند،یعنی هرچه بخواهند می توانند انجام بدهند‏، ما می توانیم ، چرا ؟ یادم سر دار می گفت تو جنگ تحمیلی همه جهان با صدام بودن اما جوون های ایرانی پشت همه رو به خاک مالیدن بله ما می توانیم ... در ضمن یادت باشه منم یه جوونم یه جوون ایرانی منم می تونم....

  پیوندهای روزانه

  عرفات [211]
  بقیه الله [177]
  خوب [211]
  زبل [249]
  [آرشیو(4)]

  آشنایی با من

  مهارت‏های زندگی در اسلام - امید ،اندیشه ،حرکت
  جوون ایرانی
  من یه جوونم ، یه جوون خفن ، چون ایرانی ام ، جوون های ایرانی خفن ترین جوون های جهان هستند،یعنی هرچه بخواهند می توانند انجام بدهند‏، ما می توانیم ، چرا ؟ یادم سر دار می گفت تو جنگ تحمیلی همه جهان با صدام بودن اما جوون های ایرانی پشت همه رو به خاک مالیدن بله ما می توانیم ... در ضمن یادت باشه منم یه جوونم یه جوون ایرانی منم می تونم....

  لوگوی خودم

  مهارت‏های زندگی در اسلام - امید ،اندیشه ،حرکت

  حضور و غیاب

  یــــاهـو

  لوگوی دوستان  لینک دوستان

  آقاشیر

  آوای آشنا

  آرشیو

  smsدر جهان
  ارباب
  زیبا
  بهمن 85
  نیمه اول اسفند 85
  اسفند ماه
  حضرت رسول
  محبت
  یانگوم
  تیر
  نوکیا
  جدید
  معبر
  15 شعبان
  عکس
  مها رت های زندگی در اسلام
  گل برگ
  یاسمن
  زهرا
  رمضان

  جستجوی وبلاگ من

   :جستجو

  با سرعتی بی‏نظیر و باورنکردنی
  متن یادداشت‏ها و پیام‏ها را بکاوید!

  اشتراک

   

  تعداد   233945   بازدید